obrazek
         počítadlo.abz.cz
Domů         Servis PC         Servis telefony         Ceník         Rádce a prevence         Záruční podmínky         Kontakt

Josef Koptyš-JoKo servis PC-Váš obchodní partner od roku 2014
pro oblast Blatná, Písek, Strakonice a okolí
Poradna a Co dělat, když ...

 

Dobrý den,
zde jsem Vám napsal několik rad, jak se chovat k jednotlivým zařízením, aby vydržely co nejdéle funkční.
A také co dělat v případě, když se stane, že ...Péče o notebook či stolní Pc?

Polití notebooku tekutinou ( obdobně platí i u mobilních telefonů )

Notebook se zapne, ale nezobrazuje.

Notebook či stolní počítač se spouští či reaguje pomalu.Péče o notebook či stolní Pc.Staráte se o svůj notebook či stolní počítač? Nechali jste si jej někdy vyčistit jak od prachu tak i software-ově, přepastovat a zkontrolovat funkčnost chladícího systému? Používate notebook položený na gauči nebo posteli bez chladící podložky? Pokud je Vaše odpověď NE, prosím, přečtěte si těchto několik následujících řádků. Můžete si ušetřit nemálo starostí se ztrátou dat a ušetřit nemalé finanční prostředky při řešení následných škod, když počítač jedno dne nepůjde zapnout.

Jak říká jeden můj kolega: " Závada se projevuje tak, že včera to ještě šlo!"

Chcete také slyšet tuto větu?

Váš notebook či stolní počítač jste si nekoupili za 10 korun. Tyto zařízení stojí v řádech tisíců. Každý předpokládá a chce, aby mu sloužilo co možná nejdéle. Proto je potřeba se k němu také tak chovat. Pokud je v záruce, tak si každý řekne, že případnou závadu kryje záruční oprava. Máte pravdu! Ale co když Vám notebook přestane fungovat měsíc po záruční době? Co budete říkat? Řeknete, že to výrobce má dobře spočítané. A opět máte pravdu, ANO MÁ!!! A Vy jste mu v tom částečně pomohli sami. Přesně takto se dnes tyto zařízení stavějí, aby přestali fungovat co nejdříve po záruční době.

Můžete tomu částečně zabránit, a maximálně prodloužit životnost notebooku tím ,že jej budete pravidelně čistit od prachu, nebudete jej nechávat položený zapnutý na gauči, posteli a už vůbec ne v peřinách. Položený notebook na stehnech se také hodně hřeje, protože mu "ucpete" větrací otvory právě stehny, a on se nemůže správně chladit. Notebook musí dobře větrat, aby správně chladil komponenty, jinak se bude přehřívat a sníže se tím životnost jednotlivých komponent.

Notebook používejte položený na stole, nejlépe spolu s chladící podložkou. Ventilátory v podložce vhánějí další vzduch k tělu notebooku a tím jej dále ochlazují. Ale zde také POZOR, musíte vybrat takovou podložku, která nebude, na notebooku, zkrývat větrací otvory. Jinak je to stejné, jako by jste ji neměli. Když nemůžete použít podložku, alespoň notebook podložte v zadní části směrem od Vás (myšleno v místech kde je monitor) alespoň krabičkou od sirek, cigaret či jinou podložkou, která přidzvedne notebook od podložky, na které leží. Chladící vzduch, který nasává ventilátor chlazení může lépe proudit a notebook Vám to oplatí delší životností.

Stejně je to u softwareového vyčištění stávající instalace operačního systému. Pužíváním se Windows sami "zanášejí" vlastním "odpadem", který zpomaluje funkce systému, až se stane, že kliknete a čekáte až to "něco" udělá. Čistit systém byste měli pravidelně ihned od začátku používání notebooku či stolního Pc. Existuje celá řada specializovaných programů, k tomu určených, které jsou freeware a můžete je volně používat. Pokud tyto nástroje selžou, musíte buď přeinstalovat operační systém, nebo zanést své zařízení do specializovaného servisu.

Vyčištění od prachu a přepastování chlazení, a také softwareové vyčištění operačního systému náš servis také nabízí, cena dle ceníku.

Polití notebooku tekutinou ( obdobně platí i u mobilních telefonů )
Pokud se Vám "podaří" vylít tekutinu do klávesnice notebooku, klávesnice stolního PC, či polít mobilní telefon doporučuji Vám následující postup:

Notebook:

Okamžitě po vylití tekutiny do klávesnice notebooku, notebooku plně rozevřete displej, otočte notebook dnem vzhůru a zpět jej neotáčejte! Vytáhněte napájecí zdroj ze zdířky na notebooku a vyjměte baterii. Vypnutí operačního systému klasickým způsobem je v tomto případě až druhořadý problém. Operační systém se může kdykoliv přeinstalovat, spálenou základní desku jedině vyměnit!

Tím, že notebook ihned otočíte zabráníte tekutině natéct hlouběji do těla notebooku, případně až na základní desku. Když odpojíte notebook z napájecího adaptéru a vyndáte baterii, zabráníte dalšímu poškození notebooku, případně až spálení základní desky.

Pokud jste výše doporučené operace udělali dostatečně rychle, v podstatě ihned po vylití tekutiny, je velmi reálná šance, že Váš notebook po vysušení bude zcela funkční. Případně to " odnese " jen klávasnice. Pořád jsou to desetinové náklady, než pořízení nového stroje. Délka sušení záleží na objemu vylité tekutiny. Paušálně sedá říci, že minimálně dva dny jsou dostačující.

Vyčištění notebooku je zde ale potřeba svěřit odborné firmě, protože je nutné notebook kompletně rozebrat a zjistit rozsah škod.


Stolní počítač:

Zde je situace jednodužší v tom, že pokud vylijete tekutinu do klávesnice, můžete ji také otočit dnem vzhůru a ihned ji vytáhnout ze zdířky v počítači a takto jí nechat vyschnout alespoň dva dny na topení, než jí opět zapnete a vyzkoušíte, zda je funkční. Délka sušení záleží na objemu vylité tekutiny.

A nebo si koupíte novou v ceně kolem 200 Kč za běžnou klávesnici.

Mobilní telefon:

Pokud polijete mobilní telefon, tak z něj vyndejte baterii, pokud to lze, a nechte jej vyschnout otevřený bez krytů alespoň dva dny, opět záleží na objemu vylité tekutiny. Po této době jej můžete zkusit zapnout, je zde opět velmi reálná šance, že "přežil" polití bez poškození.


POZOR. Lepší varianta je jej nechat vyčistit v odborné firmě, než vložíte baterii a zapnete jej, protože mohou být vyzkratované spoje na základní desce a tím, že se pokusíte telefon zapnout jej můžete zníčit, což by se po odborném vyčištění nemuselo stát.


!!! PŘEDCHÁZEJTE TĚMTO NEHODÁM - NEDÁVEJTE BLÍZKO TĚCHTO ZAŘÍZENÍ SKLENIČKY S TEKUTINAMI !!!

 


Notebook se zapne, ale nezobrazuje.

Zmáčknete zapínací tlačítko na notebooku a vše jakoby nabíhá, diody blikají či svítí, DVD mechanika bliká, ale na obrazovce je černo, barevné či černobílé pruhy, nebo jenom svítí podsvícení. Na 99% se vlivem tepelného namáhání, z důvodu špatně fungujícího chlazení, poškodily vodivé spoje mezi substrátem základní desky a substrátem grafického čipu.

Oprava je možná provedení reballu ( překuličkovíním ) grafického čipu, viz servis notebooků, kde je problém do detailu popsán.

Tomuto problému lze předejít pravidelným čištění a přepastováním notebooku. První doporučuji po cca dvou letech používání. Cena je 1/4 oproti provedení reballu a 1/10 oproti čipu novému. Vyčištění a přepastování notebooku stojí od 250 Kč do 399 Kč, stolního PC za 250 Kč. Cena za provedený reball je 1150 Kč, za výměnu nového čipu kolem 2750 Kč.


Notebook či stolní počítač se spouští či reaguje pomalu.Toto je dáno částečně tím, jak se o operační systém a zařízení staráte, ale také "vlatností" operačního systému Windows.

Čistíte operační systém od zbytků stažených souborů po brouzdání na internetu? Provádíte pravidelně defragmentaci pevného disku? Máte aktualizované ovladače pro vaše zařízení a jednotlivé komponenty? Necháváte či sami pravidelně čistíte Vaše zažízení od prachu?

Toto jsou všechno možnosti a důvody, proč může být Vaše zařízení pomalé, má pomalé odezvy na Vaše pokyny a nechce dělat to, co chcete vy. Někdy se také stane, že jediná možnost jak zrychlit operační systém je ta, že je nutné znovu nainstalovat novou kopii operačního systému.

Pokud jsou alespoň dvě Vaše odpovědi na výše položené otázky kladné, bylo by dobré, výše uvedené operace provést. Můžete tak učinit sami, či v případě, že si nejste jistí požádejte někoho, kdo problému rozumí lépe než Vy. Samozřejmně nás můžete kontaktovat a my Vám Váš problém pomůžeme vyřešit.
Upozornění: Neneseme žádnou odpovědnost za Vámi provedené činnosti dle výše popsaných postupů.


Domů ... Servis PC ... Servis telefony ... Ceník ... Záruční podmínky ... Kontakt
Copyright 2014 © jokoservispc.wz.cz, Všechna práva vyhrazena.
Design provided by JoKo servis PC