obrazek
počítadlo.abz.cz
Domů         Servis PC         Servis telefony         Ceník         Rádce a prevence         Záruční podmínky         Kontakt

Josef Koptyš-JoKo servis PC-Váš obchodní partner od roku 2014
pro oblast Blatná, Písek, Strakonice a okolí
Servis notebooků a PC

 

Provádíme kompletní pozáruční servis a opravy notebooků a stolních PC. Vyčištění od prachu a výměnu teplovodivé pasty za novou. Optimalizaci operačního systému. Odvirování a odblešení. Instalaci periferií. A poradenskou činnost v oboru IT.!!!DATA RESCUE!!! - Záchrana smazaných dat z datových nosičů.
Pro více informací klikněte zde.I takto může uvnitř vypadat váš notebook, nebo stolní počítač
Prachem zanesený chladící systém notebooku a ztvrdlá teplovodivá pasta (třetí obrázek) mezi chladičem a čipem grafické karty nebo procesoru jsou příčinou, že notebook ze začátku je "jakoby" spomalený, pak nastávají výpadky obrazu, či jiné artefakty v obraze, či známé modré obrazovky blue screen, až jednou nenaběhne vůbec. Zůstane černá obrazovka, ale stavové diody na notebooku svítí. Většinou se tato závada projeví tak, že jste notebook normálně den předtím používali, pak jste jej vypli a druhý den již nenaběhl.
U stolního počítače se jedná o prachem zanesený chladič procesoru. Tam většinou stačí pouze vyčistit chladič a použít novou teplovodivou pastu. Potom se ventilátor chladiče stiší, protože vzduch může odvádět teplo z chladiče snáze.

 


Zde je důvod, proč nejde notebook spustit

Vodivé spoje pod jednotlivými čipy.

Vlivem přehřívání v důsledku tepelného přemáhání takto "zkrystalizovatí" , zvětší se jejich přechodový odpor a kontrolní systmém notebooku vyhodnotí, že je zde závada a notebook nespustí.


JAKÉ JSOU MOŽNOSTI OPRAVY ?
Reball a ReflowReball a Reflow graficých čipů na základních deskách notebooků a stolních PC, northbridge a southbridge.
Závada se u těchto vad projevuje takto:
Notebook se zapne, ale nezobrazuje. Nebo se zapne, ale zobrazuje pouze černou podsvícenou obrazovku ( většinou notebooky typu MSI, ASUS, ACER,HP,atd. ). Nebo se notebook restaruje pořád dokola, dokud se nevyndá baterie, připádně neodpojí od zdroje napájení. ( Acer, Asus, HP, atd. ) Nebo se notebook zapne a ozve se jedno dlouhé pípnutí a dvě krátká pípnutí, je to kód Biosu, který značí vadu v grafické kartě. ( Tato vada může být u všech typů, záleží pouze na typu Biosu, který generuje tento kód )

Reflow prohřátí, znovupřetaveníReflow znamená pouze přetavení vodivých spojů (kuliček cínu pod čipem).
Tato oprava je u některých typů notebooků dostačující. Nicméně z dlohodobého hlediska je nerentabilní. Standartně tímto způsobem neopravujeme, pouze na výslové přání zákazníka s tím, že u této opravy nejsme schopni garantovat výdrž této opravy. Není to možné, cín pod čipem je zestárlý, teplotně namáhaný a byl zkrystalizovaný. Proto došlo k této závadě na čipu. Tím, že se znovu přetaví kuličky cínu s tavidlem se tyto krystalizační vazby poruší a cín opět povede, ale bohužl ne tak jako dříve.
Reball překuličkování
Reball znamená výměnu vodivých spojů pod čipem.

Tato operace obnáší sejmutí (odpájení) čipu ze základní desky, ať již notebooku , stolního PC nebo z grafické karty, odstranění starých vodivých spojů ( cínu ), vyčištění nosné desky , nanesení nových vodivých spojů na čip a opětovné připájení čipu na nosnou desku. Tato operace se může ve většině případů provést s původním čipem, takže odpadají náklady na nový čip. Nebo se může původní čip sejmout a připájet zpět nový čip z prvovýroby. Máme již velké zkušenosti s těmito typy oprav a garantujeme 100% provedení opravy po technologické stránce výrobního procesu. Úspěšnost opravy této závady bývá zhruba 80%, pokud notebook již v minulosti nebyl opravován.

Při použití stávajícího čipu poskytujeme záruku na funkčnost grafické karty 1 měsíc, při použití nového čipu pak 3 měsíce.


obr. č.1: Sejmutí čipu ze základní desky (odpájení).

obr. č.2: Vyčištení sejmutého čipu grafické karty případně čipsetu.

obr. č.3: Připájení nových kuliček cínu na čipu, následuje připájení samotného čipu na základní desku.

 Přepastování čipů notebooků a stolních PC
Původní teplovodivá pasta, cca po dvou letech od výroby, přestává být teplovodivá, dochází zde k nadměrnému tepelnému namáhání jak jednotlivých čipů, hlavně čipu grafické karty a též procesoru, který ztrácí na výkonu. Prach zamezuje proudění vzduchu přes chladič a odvodu tepla do okolního prostředí. Projevuje se to hlavně vysokým hučením ventilátoru, který aby uchladil komponenty se musí otáčet na maximální výkon, než by bylo nutné po vyčištění.

Používáme jednu z nejlepších, vysoce kvalitní teplovodivou pastu Artic Cooling MX-4 s tepelnou vodivostí 8,5 W/mK . Její předchůdkyně Artic Cooling MX-2 byla vítězem testu teplovodivých past pořádaným portálem Svět hardware a dostala označení Trefa.

Také Váš notebook nebo stolní počítač může být opět výkonný a tichý.

 


Software a podpora
Instalace software, softwarové i mechanické vyčištění počítače, odvirování a další. Výměny vadných komponent za nové nebo za použité, dle vašich možností. Máme díly jak nové, tak použité, ale vždy 100% funkční se zárukou.

 


DATA RESCUE - Záchrana dat
Záchrana ztracených, odstraněných nebo zformátovaných dat na datových nosičích.


Princip magnetického zápisu na pevný disk

Data se na pevný disk zapisují na plotny pevného disku náhodně, při každém zápisu se na plotny zaznamená magnetický zápis, který se zaznamená v souborovém systému. Pokud chcete nějaká data načíst, tak operační systém vyhledá podle tohoto systému data na pevném disku a zobrazí je. Při smazání souboru se smaže soubor pouze z tohoto souboru, ale na pevném disku zůstává do doby, než se přepíše jiným záznamem. Díky této vlastnosti je možné obnovit smazané soubory z pevného disku i po smazání souboru či zformátování pevného disku. Vše ale záleží na dalších okolnostech. Záleží na tom, co jste s pevným diskem dělali sami po smazání souborů.

Pokud se Vám ztratily data, omylem jste si je smazali, naformátovali jste pevný disk nebo jste připojili pevný disk k telelvizi a ona jej naformátovala na svůj formát, tak nezoufejte.

Vaše data se dají obnovit!


Hlavní co musíte udělat v případě, že zjistíte, že jste si smazali nějaké data je:

a) v případě, že se data nacházely na systémovém disku, ihned vypnout počítač a vyhledat odbornou pomoc. Jinak riskujete přepsání souborů jinými a následnou nemožnost jejich obnovy.

b) v případě, že se jedná o disk datový, druhý a další oddíl hlavního disku, tak na něj nezapisovat, nekopírovat a neukládat na něj data. Nepřepíšete magnetický zápis, který na disku stále zůstává až do jeho přepsání novými daty. Domů         Servis PC         Servis telefony         Ceník         Rádce a prevence         Záruční podmínky         Kontakt
Copyright 2014 © jokoservispc.wz.cz, Všechna práva vyhrazena.
Design provided by JoKo servis PC